Neexistuje ještě ani deset let, ale známý je takřka v každém koutu našeho světa. Dva tábory tohoto světa se dělí na ty, kteří ho alespoň znají a líbí se jim a zbytek zase na ty, kteří o něm sotva slyšeli a automaticky jej díky vlivu masmédií odsuzují. Naším cílem je však odhalit i pozitiva, která bohužel z klasických médií nelze vypátrat. V dnešním článku vám představíme pozitivní stránky Bitcoinu, o kterých lze jen stěží argumentovat. Jestli chcete vlastnit Bitcoin nebo i jiné kryptoměny, můžete následovat kroky, které jsou v našem rychlokurzu. 

Developer je neznámý 

Bitcoin vznikl v roce 2009. Tvůrcem Bitcoinu byl člověk nebo skupina lidí pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Do dnešního dne je skutečná identita neznámá. Existuje mnoho spekulací o tom, kdo vlastně Satoshi Nakamoto je. Žádná z těchto teorií se ovšem nepotvrdila jako pravdivá. Možná, že se toto tajemství ani nikdy nedozvíme. Neznámost tvůrce dodává Bitcoinu určitou auru tajemna, která dělá celý projekt o to zajímavější. Jakoby se jednalo o revoltu proti dnešnímu systému, který je z většiny v rukách bank.

Skrytá identita tak může pro laiky představovat hrozbu. Bitcoin či celkově technologie kryptoměn má však za cíl udělat mnohem více, než jen utvořit “platidlo”. Tento multifunkční nástroj však tvoří konkurenci bankovním systémům, pro které představuje riziko. Tvůrcova anonymita tak zajišťuje jeho nedotknutelnost v boji vůči technologickému pokroku.

Maximální počet Bitcoinu je omezený

Na rozdíl od fiat měny, Bitcoin neroste na stromech. I proces, kterým se dostává do oběhu, je trochu jiný než u fiat měny. Mezitím, co fiat měnu může státní banka vytisknout v případě, že je potřeba, Bitcoin má trochu jiný způsob. Bitcoin se musí vytěžit. Tento proces provádějí takzvaní mineři, kteří potvrzují transakce. Tyto transakce se zapisují do takzvaných bloků. Když je jeden blok vytěžen, mineři dostanou odměnu v podobně Bitcoinů. Takto se tedy dostávají nové Bitcoiny na svět. Důležité je podotknout, že počet Bitcoinů, které lze vytěžit, je pouhých 21 000 000. Do dnešního dne bylo vytěženo kolem 16,5 milionu. Vytěžení posledního Bitcoinu se očekává kolem roku 2140.

Bitcoin nebyl nikdy hacknut

Jeden z největších mýtů je, že byl Bitcoin hacknut a odcizen. Není to ovšem zdaleka pravda. V historii jsme zažili hacknutí burz, na kterých by Bitcoin uložen, nikdy ovšem nedošlo k hacknutí sítě Bitcoinu.

Ve všech případech, kdy došlo ke krádeži Bitcoinu, hrál roli nějaký hack. Tento hack se ovšem dotknul pouze burz, peněženek nebo ostatních míst, kde je Bitcoin uložen. Je zde tedy velký rozdíl mezi hacknutím Bitcoinu a hacknutím burzy. Pokud máte své Bitcoiny uloženy na burze, jsou zde uloženy i s Bitcoiny dalších milionů uživatelů. Tím je vytvořen obrovské uložiště Bitcoinů (a ostatních kryptoměn), to dělá z burzy dokonalý magnet na hackerské útoky. Burzy jsou bohužel náchylné k těmto útokům. Samotná síť Bitcoinu je ovšem nehacknutelná. Více o síti Blockchainu se můžete dozvědět v našem kurzu, kde tuto revoluční technologii probíráme. Dozvíte se také, jak investovat do kryptoměn a mnohem více.

Při prvním nákupu za Bitcoin si majitel vychutnal pizzu

Dne 22. května 2010 proběhla první transakce za použití Bitcoinů. Tento den bylo použito 10 000 Bitcoinů ke koupi jedné pizzy. V tu dobu mělo 10 000 Bitcoinů hodnotu kolem 25 dolarů. Když se dnes podíváte na ceny Bitcoinu, tak si možná říkáte, že člověk, který tyto Bitcoiny utratil, si dnes rve vlasy – to ovšem není vůbec pravda.  Není pochyb o tom, že tato transakce pomohla k adopci Bitcoinu jako platidla. Dnes je 22. květen znám jako Bitcoin Pizza day.

Mnoho firem přijímá Bitcoin

Mnoho lidí stále tvrdí, že Bitcoin nelze využívat. I přes tento fakt stále více firem přijímá nejen Bitcoin, ale i ostatní kryptoměny. Kryptoměny se tak dostávají i do dalších částí světa.

Zde je pár příkladů firem, které již Bitcoin přijímají: Subway, Microsoft, Reddit, Expedia, Wikipedia, Zynga a Bloomberg.

 

Rok 2014 byl jediným rokem, kdy byl Bitcoin ztrátový.

Díky hacku Mt.Gox, který proběhl v roce 2014, byl tento rok pro investory nepříjemný. Bitcoin spadl ze 751 dolarů na 285 dolarů. Ztráta v procentech byla zhruba 62 %. Každý jiný rok byl ovšem Bitcoin konzistentní ve svých výdělcích.

Bitcoin nemůže být zakázán

Ze všech možných stran lze slyšet neustále hrozby o zakázání Bitcoinu. Ovšem díky tomu, jak Bitcoin funguje, nemůže být zakázán, ale pouze regulován. I když se mnoho zemí pokusilo zakázat Bitcoin, nikdy se jim to nepovedlo dokonale. Lidé si vždy našli způsob, jak se k Bitcoinu dostat. Proto se mnoho zemí rozhodlo Bitcoin regulovat. Mezi tyto země patří: Japonsko, Rusko, Austrálie atd.

Můžete vidět všechny transakce

Unikátní schopnost Bitcoinu je jeho kompletní transparence. Není transparentní v osobních datech, ale v transakcích samotných. Všechny transakce můžete vidět na blockchainu. Tato otevřenost dává Bitcoin komunitě důvěru v tento systém.

Bitcoin je těžké využít ke kriminálním činnostem

Díky tomu, že je Bitcoin kompletně transparentní, lze také sledovat různé transakce. Kriminální činnost, která by probíhala skrze Bitcoin, by byla tedy lehce doložitelná a také navždy uložena v této síti. Síť Bitcoinu je také velice sledována složkami, jako je například FBI. Využívat Bitcoin ke kriminálním činnostem je tedy nejen šílené, ale i velmi riskantní.

Bitcoin není nikým kontrolován

Bitcoin má sice svého tvůrce, nemá ovšem nikoho, kdo by ho kontroloval. Právě to, že Bitcoin nemá žádnou centrální osobu, která by se o Bitcoin starala, má za následek nedůvěřivost států vůči této měně. Pokud se chcete zapojit do této revoluce, ale nevíte jak, můžete následovat pokyny v našem rychlokurzu, který jsme pro vás připravili zcela zdarma.

Bitcoin může mít i poměrně zajímavé využití – umožňuje totiž vytápěním vaší domácnosti vydělávat. Přečtěte si náš další článek, který odkrývá poměrně kreativní využití těžby kryptoměn.