Decentralizované burzy – pomoc pro kryptoměny?

Již delší dobu je možné slýchat zprávy o decentralizovaných burzách. Na obyčejné centralizované burze mají moc nad tím, jaká měna se zalistuje na burzu vlastníci burzy. Naopak v decentralizované burze je toto rozhodnutí na lidech samotných. Proto jsou zprávy o tom, že Binance připravuje decentralizovanou směnárnu plné optimismu. Jednoznačně se jedná o správný krok kupředu.

Binance tým nebudeme mít žádnou, nebo minimální moc nad tím jaké kryptoměny budou zalistovány na jejich platformě. Tím se naprosto změní způsob, jakým nyní byly mince listovány na burzu. Changpeng Zhao, CEO Binance, řekl, že se ovšem nezmění podmínky, které musí kryptoměna splnit, aby mohla být zalistována.

„Na decentralizované burze budeme mít mnohem menší kontrolu nad tím, jaké mince se zalistují. Kdokoliv může zalistovat jakoukoliv kryptoměnu. To je filozofie decentralizované směnárny. Svoboda volby a svoboda v investování. To samozřejmě také znamená, že se najdou podvodníci. Bohužel to není něco, co bychom mohli ovládat.“ řekl Zhao v rozhovoru.

Decentralizace ovšem neznamená pouze zalistování mincí, ale může nabídnout i lepší zabezpečení vůči kyber-útokům. Tento projekt se nazývá Binance Chain, transakce v této síti budou prováděny skrze automatizované procesy, tím bude odstraněna potřeba třetí strany, která by potvrdila transakci.

Zhao očekává, že projekt spustí tento rok. Prozatím tvrdí, že je potřeba více výpočetního výkonu v počítačích, aby mohla tato burza fungovat bez větších problémů. Očekává se, že tato burza bude mít větší poplatky a bude také znatelně pomalejší v porovnání s centralizovanou burzou.

Binance Chain

Proč tedy využívat Binance Chain, když bude dražší a pomalejší? Binance Chain má být pro lidi, kteří si cení bezpečnosti, anonymity a svobody více, než si cení rychlosti a likvidity. Na Binance denně proběhne kolem 1.4 milionu transakcí a denní objem transakcí se pohybuje kolem 2 miliard dolarů.

 

Rychlokurz - Jak na kryptoměny ZDARMA

 

Bezpečnost je obzvláště důležitá v kryptosvětě a nyní když je Binance největší burzou se může jednoduše stát obětí hackerského útoku. Nejenom Binance, ale i ostatní burzy jsou většinou centralizované a mají peníze schovány na jednou místě.

Zhao přirovnal Binance Chain k Ethereum (ETH) platformě. Na Ethereum platformě mohou vznikat projekty, které mnohdy skončí tím, že se jedná o podvody. Ethereum ovšem nikdo neviní za to, že jsou projekty nečestné. Projekt Binance Chain vypadá velice zajímavě a je jasné, že do budoucnosti potřebujeme decentralizované burzy, které budou bezpečné a anonymní.