Google se snaží vytvořit vlastní blockchain k podpoře svých cloudových uložišť, které jsou míle před konkurencí. Společnosti využívají blockchain a jiné takzvané digitální „účetní knihy“ k zabezpečení údajů o transakcích a procesech dat na internetu. Gigant jako je Google by mohl využít tuto technologii k ujištění svých zákazníků, že jejich data jsou v bezpečí před hackery a bezpečně uloženy, nemusí se tedy bát ztráty uložených dat.

Alphabet Inc. vytváří vlastní blockchain, na který mohou třetí osoby ukládat své data nebo ověřovat transakce. Firma chce nabízet tuto možnost ukládání, aby získal výhody nad svými konkurenty. Bude mít ovšem také white-label, ostatní firmy mohu tedy tuto technologii použít, pokud ji přejmenují nebo upraví. Bohužel zatím nebyl stanoven datum dokončení projektu.

Internetový gigant také investoval do několik start-upů v oblasti blockchainu. Mnoho z těchto investic nemuselo být ještě ani oficiálně ohlášeno. Alphabet je tedy firmou, která věří technologii kryptoměn a nebojí se do strat-upů investovat.

„Máme individuální týmu zkoumající různé technologie, jednou z nich je také blockchain. Prozatím je ovšem pro nás příliš brzo na ohlášení jakékoliv oficiální prohlášení ohledně této technologie“

V roce 2016 Google začal zkoumat technologii Blockchainu a jeho využití v Googlu. Firma nyní prozkoumává širší oblasti, ve kterých lze tuto technologii využít, alespoň podle zaměstnanců Googlu tomu tak je.

Digitální „účetní knihy“ jsou základními stavebními body pro Bitcoin a ostatní kryptoměny. Jedná se o databáze,které jsou nahrány na několika počítačích zároveň. Každý záznam musí být potvrzen těmito počítači. Na blockchainu se může podílet veřejnost nebo mohou být soukromé ve firmě samotné.  Blockchain má mnoho, např.: Transakce, přeprava potravin nebo také digitální mazlíčci.

Tato technologie je tedy výzvou a možností pro Google zároveň. Distribuce dat na veřejném blockchainu může eliminovat problémy, které vlastnění dat soukromých databázi přináší. I když je zabezpečení Googlu silné, jedná se také o jednoho z největšího vlastníka dat na světě. Decentralizovaný přístup k uložení těchto dat by mohl vyřešit tento problém. Tento decentralizovaný přístup také začíná být využíván konkurencí Googlu, nebylo by tedy překvapivé, kdyby Googlu už na této technologii pracoval.

„Kdykoliv může nastat veliký obrat, který bude mít za následek vznik nových gigantů – také je to doba pro adaptaci nových technologií a doba nových pohledů na problémy.“ řekl Elad Gil, investor do start-upů.

 

Sridhar Ramaswamy, poradce v Googlu, řekl při nedávné konferenci, že Google má malý tým, který se zajímá o technologii blockchainu. Také řekl, že tato technologie není schopná zvládat mnoho transakcí najednou.

Některé firmy začali využívat potenciál blockchainu k vystavění reklam bez prostředníků jako je Google a Facebooku, kteří byli prozatím velcí hráči v tomto směru.

Když chce Alphabet udržet krok s aktuálními technologiemi, často podpoří start-upy a využije jejich mladých talentů. Alphabet začal agresivně investovat do oblasti blockchainu, investovali do wallet služby Blockchain Luxemburg, finančních transakcí Ripple, platformy LedgerX a mezinárodnímu platebnímu systému Veem.

Google stále zaostává za technologickými giganty jako je IBM a Microsoft Tyto firmy vedou v investicích, co se oblasti blockchainu a kryptoměn týče.  Trh s blockchain výrobky možná vyroste ze 706 milionu dolarů v roce 2017 na více než 60 miliard dolarů v roce 2024. Velké množství start-upů vyzívá Google k boji o jeho internetovou dominanci. Brave je webový prohlížeš, který soupeří s Google Chromem. Namísto cílených reklam využívá, Brave blockchain technologie reklama, za které dostanou webové stránky zaplaceno za čas strávený na jejich síti. Další projekt Presearch konkuruje Google svým vyhledávácím systémem.

„Uvidíme neskutečně mnoho prostředků ve výzkumu těchto technolgií,“ řekl Jeff Richards, nejvyšší manažer v GGV Capital. „Všichni se poučili z internetu a mobilních telefonů, že není dobré otálet s technologiemi.“