Obchodování s kryptoměnami není jediný způsob, jakým lze na této decentralizované revoluci vydělávat. S decentralizovanými aplikacemi, které jsou na blockchainu Ethereum vytvořeny a mnoho dalšími, které teprve přijdou, se počet příležitostí pouze zvyšuje. Vydělat na technologii blockchainu je ovšem mnohem jednoduší než obchodování, nebo vytváření dapp (decentralizované aplikace). Jsou zde i možnosti, jak vydělat pouze vlastněním určitých kryptoměn – jejich vlastněním tak zajišťujete jistý pasivní příjem.

Pasivní příjem díky Blockchainu

Existuje mnoho způsobů, jak zvýšit svá digitální aktiva pouhým vlastnictvím určitých kryptoměn. O jiných způsobech, jak vydělat na kryptoměnách se dozvíte v našem kurzu. 

Těžba/Proof of work

Těžba kryptoměn v začátečních dnech by se dala přirovnat ke zlaté horečce. Dnes je tento způsob pro obyčejné lidi mnohem méně ziskový, hlavně díky velké konkurenci. Pokud ovšem máte přístup k levnému zdroji energie a dokážete sehnat hardware za přijatelnou cenu, může být pro vás tento způsob stále velice ziskový.

Masternodes

Mít masternode hlavně pro populárnější kryptoměny je velice ziskové. Masternode funguje jako server, ale v decentralizované síti. Masternodes mají na starosti akce, které obyčejná síť nezvládne. Tím jsou myšleny rychlé a privátní transakce. Abyste mohli vést masternode, potřebujete velké množství kryptoměny. To může znamenat až 1 milion dolarů nějaké měny. Za odměnu dostáváte krásné odměny v podobně kryptoměny. Bohužel se tedy nejedná o nic, co by mohl dělat člověk, který nemá zrovna několik milionů navíc.

Proof of Stake

Proof of Stake je alternativa na Proof of Work, je také více šetrný, co se spotřeby energie týče. Namísto těžby kryptoměny skrze hardware tento systém využívá peněz, které držíte na peněžence. Čím více kryptoměny držíte, tím větší šance, že vaše peněženka vyřeší blok a vy poté získáte odměnu.

Je zde tedy nevýhoda, že vaše možnost na výdělek zde je přímo ovlivněna tím, kolik jste původně do tohoto systému investovali. Výhodou ovšem je, že peníze z PoS jsou vám ihned k dispozici na rozdíl od PoW.

Dividendy

Některé blockchainy nabízí dividendy pro držitele kryptoměn. Tyto kryptoměny musí být drženy na peněženkách speciálně vytvořené pro dané kryptoměny. Pokud investujete do obyčejných firem, jste odměňováni v podobě dividendu. Firma vám vyplácí část ze svého zisku. Částka, která je vám vyplacena, se odvíjí od toho, kolik akcií vlastníte. Podobným způsobem to funguje i s některými kryptoměnami. Investoři dostávají dividendy za to, že drží kryptoměny namísto toho, aby s nimi obchodovali. Tím je dosaženo vyšší stability měny.

Kryptoměny pro pasivní příjem

Následujících pět kryptoměn umožňuje získat pasivní příjem, aniž by bylo potřeba obrovského začátečnického kapitálu. Samozřejmě váš pasivní příjem bude plně záviset na tom, kolik kryptoměny držíte. Počáteční investice zde je mnohem menší než do ostatních možností, které jsme si zatím prošli.

1. NEO

Blockchain platforma NEO odměňuje vlastníky pouze za to, že drží jejich mince na peněžence. NEO můžete také držet na burze Binance, ale vzhledem k tomu, že se jedná o burzu, je lepší si NEO přeposlat na peněženku.

Držitelé NEO jsou odměňování v GASu, tento token je v NEO platformě používat k transakcím. To znamená, že dokud bude NEO blockchain GAS vyžadován, jeho cena tedy bude stoupat.

2. KucoiShares (KCS)

Jedná se o token burzy Kucoin. Tato burza vzrůstá na popularitě. KCS byl původně využíván jako způsob, jakým přilákat investory pro rozšíření této burzy. Odměnu dostávají držitelé této měny. 50 % z transakcí, které proběhnou na této burze, se vyplácejí vlastníkům KucoinShares. Toto procento se časem sníží, ale očekává se, že objem obchodů se mnohem zvýší.

3. Ark

Ark využívá Delegated Proof of Stake. Tento model se dá nejlépe popsat jako reprezentativní demokracie. Držitelé Ark tokenů volí svého zastupitele – tito zastupitelé jsou zodpovědní za ověřování transakcí a údržbu sítě. Pokud tito zastupitelé nesplní požadavky, mohou být nahrazeni. Pokud jste volili, zastupitel vám vyplatí odměnu za to, že jste ho podpořili.

4. PIVX

PIVX je fork kryptoměny Dash. Narozdíl od Dash se PIVX soustředí na ochranu soukromí. PIVX využívá Proof of Stake mechanismus k těžbě PIVX mincí. Podobně jako NEO i PIVX odměňuje držitele, kteří mají svou měnu uloženou na peněžence. Je zde ovšem jedna věc, kterou je potřeba, aby vaše peněženka splňovala. Musí být otevřená a online k získání odměny. Pokud máte peněženku otevřenou k Proof of Stake pouze půl dne, dostane půlku odměny.

5. SIA

SIA umožňuje komukoliv vydělat peníze díky pronajímání digitálního uložiště. Tímto způsobem tato kryptoměna využívá nevyužité hardware místo na počítačích po celém světě. Namísto využívání prostředníka, který vlastní servery, SIA využívá uživatele, kteří nabízejí své místo za jistou provizi. Pokud tedy máte na počítači mnoho volného místa, které nevyužíváte, můžete toto místo využít k přivýdělku.

Jestliže vás tato možnost zaujmula a chcete si koupit kryptoměny, můžete následovat kroky, které jsou v našem rychlokurzu. Rychlokurz je zcela zdarma

Ostatní měny pro pasivní příjem

Je zde mnohem více měn, které vám umožní mít menší pasivní příjem. Obzvláště měny, které využívají Proof of Stake model, jsou pro pasivní příjem skvělé. Mezi další měny, které umožňují pasivní příjem patří: VeChain, Lisk, Cardano, Bitbeans, Modum, Coss, Stellar Lumens, Icon, Smartcash, Bridgecoin, Neblio, Komodo, NAV coin, Decred.