Čínský těžební gigant kryptoměn Bitmain, který byl nedávno ohodnocen na 12 miliard dolarů, by mohl být hrozbou pro kryptoměny. V těžbě kryptoměn je Bitmain firmou, se kterou musíte počítat. Jedná se o jedno z největších mining poolu, které dnes můžete najít. V Bitcoin síti má Bitmain dva mining pooly: AntPool a BTC.com. Tyto pooly kontrolují 15 a 23 procent z hashing poweru. S tím samozřejmě přicházejí problémy, které nemusejí být pro Bitcoin nejlepší.

Takzvaný „51% útok“ nastane, když má někdo kontrolu nad 51 a více procenty sítě Bitcoinu. To se stane, když má někdo větší výpočetní, než zbytek sítě. V momentě, kdy by se mu povedlo ovládat 51% sítě, by mohl tento člověk ovládat, kam se Bitcoin pohne a jaké transakce jsou pravdivé a které ne.

Tím by mohlo dojít k takzvanému double-spending: Člověk s 51% kontrolou by si něco koupil za bitcoiny. Poté co by se produkt odeslal, by odstranil transakci. To by způsobilo, že by se mu do rukou dostal produkt, za který nikdy nezaplatil. Proto je Bitmain takovou hrozbou, technicky by totiž mohli dát dohromady 51% hash power.

Spoluzakladatel Bitmainu Jihan Wu tyto zprávy označil za nesmyslné, protože podle jeho slov, by 51% útok mohl zničit celou ekonomiku kryptoměn. I když to možná zní, jako logické nemůžeme si být nikdy příliš jistí, jestli je to opravdu pravda. Nejlepším řešením by bylo, abychom nemuseli pro těžbu spoléhat na tyto gigantické firmy.