Co je skutečný Bitcoin: Bitcoin vs Bitcoin Cash

Kryptoměny mohou být pro začátečníky matoucí, nejprve se musíte naučit, kde koupit kryptoměny, jak s nimi obchodovat a kde je uložit. Během toho také zjistíte, že existují také kryptoměny, které mají podobný název jako Bitcoin. Přesněji řečeno Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Bitcoin Private, Bitcoin Diamond a mnoho dalších kryptoměn. Musíte tedy zjistit, proč existuje tolik různých Bitcoinů. Tento článek vám prozradí rozdíly mezi Bitcoinem a Bitcoin Cash.

Jak a proč vznikl Bitcoin Cash

Bitcoin Cash vznikl jako fork Bitcoinu a je definován jako „Peer-to-Peer elektronické peníze“. Fork jako takový je výsledek rozepře v Bitcoin komunitě. Komunita byla rozdělena na dvě skupiny díky problému, který pronásleduje Bitcoin a tím je problém se škálovatelností- Tým, který stojí za vznikem Bitcoin Cash tvrdí, že Bitcoin Cash splňuje původní příslib Bitcoinu.

Bitcoin Cash vznikl 1. srpna 2017, ml za úkol vylepšit platební Peer-to-Peer systém, který Bitcoin využívá. Bitcoin Cash tým tvrdí, že tyto změny jsou potřebné z jednoduchého důvodu. Pomalé transakce odradí uživatele od sítě Bitcoinu a najdou si jiné alternativy. Rozhodli se tedy vyřešit tyto problémy pomocí hardforku. Před hardforkem byly největší problémy Bitcoinu pomalé transakce a neustále se zvedající poplatky za transakce.

Blockchain funguje na zpracovávání sérií bloků, které společně vytvářejí řetězec. Jeden blok obsahuje určité množství transakcí, tyto transakce jsou ověřovány každých 10 minut. Problém nastane, když he mnoho transakcí a síť Bitcoinu jednoduše nestíhá transakce ověřovat.  Protože Bitcoin je nejpopulárnější kryptoměna, není divu, že nestíhá transakce, které v jeho síti probíhají.

Rozdíly mezi Bitcoinem a Bitcoin Cash

Velikost bloku

Jedním z hlavních rozdílů mezi Bitcoinem a Bitcoin Cash jsou rozdílné velikosti bloku. Velikost bloku v Bitcoin síti je 1MB. To je opravdu málo a nejenomže bude síť přehlcena transakcemi, které se musejí potvrdit, to také znamená, že si uživatelé zvyšují poplatky za potvrzení transakcí. Velikost bloku v síti Bitcoin Cash je 8MB, to znamená rychlejší a levnější transakce v porovnání s Bitcoinem.

Větší blok: dobře nebo špatně?

Jak jsme si již řekli, větší blok povoluje rychlejší a levnější transakce. To ovšem také znamená, že je potřeba mnohem místa k uložení dat. To by mohl být problém pro minery (těžaře), kteří se o síť starají.

Mining (těžba) je proces, kterým se transakce ověřují a zabezpečují tak síť, aby mohl miner vyřešit blok musí využít výpočetní sílu a vyřešit komplexní matematické puzzle. Jakmile je transakce potvrzena, miner který blok vyřešil, dostane jako odměnu kryptoměnu. To je také způsob, jakým vznikají nové Bitcoiny.

Obtížnost těžby se určuje podle hash rate (kolik minerů je zrovna v síti). Pokud je v síti málo minerů obtížnost matematických příkladů se snižuje, jakmile je v síti mnoho minerů jsou příklady obtížnější na vyřešení. Doba za jakou se blok vyřeší, by měla ovšem zůstat průměrně kolem 10 minut.

Je jednodušší těžba prospěšná pro kryptoměnu?

Bitcoin Cash se rozhodl udělat těžbu jednoduší, cílem bylo zmenšit čas, který je potřeba k ověření bloku. To ovšem přináší nechtěný problém. Tím je, že mineři těží Bitcoin Cash pouze, když se jim to vyplatí. To znamená, že ověření některých bloků může trvat pár sekund nebo pár hodin.

Tím, že učiníte těžbu jednoduší, budou mince opravdu těženy rychleji, to ovšem nemusí být tak dobré, jak se na první pohled může zdát. Pokud je těžba příliš jednoduchá, budou mince těženy rychle a tím se sníží jejich hodnota. Pro minery to znamená, že měna již není tak výhodná pro těžbu.

 

Kontroverze

Bitcoin Cash tým má na svědomí pravděpodobně jednu z největších kontroverzí, které v kryptoměnách můžete najít. Snažili se totiž prohlásit Bitcoin Cash za jediný skutečný Bitcoin a to tak, že na Twitteru se snažili, aby lidi prohlašovali Bitcoin Cash za skutečný Bitcoin. Snažili se prohlásit stránku Bitcoin.com za oficiální stránku Bitcoinu, i když je oficiální stránka Bitcoin.org. Také vlastní subreddit s názvem /Bitcoin, oficiální subreddit Bitcoinu je ovšem /BTC.

Verdikt

Je těžké určit, která kryptoměna vyhraje tento souboj. Je tomu hlavně z důvodu, že je těžké předpovědět budoucnost kryptoměn jako takových, proto považujte tento verdikt jako pouhý názor a ne investiční radu. Když se podíváme na rychlost transakcí, vychází nám, že Bitcoin Cash je skutečně lepším řešením. Bitcoin se ovšem již nevyužívá jako platidlo a tak se od něj ani nedá očekávat, že by měl rychlé transakce, jedná se spíše o způsob, jakým nakoupit ostatní kryptoměny. Z Bitcoinu se tak stalo digitální zlato.